Čo je to Nordic Walking?

Nordic Walking je chôdza so špeciálnymi palicami správne vykonávaná špecifickou technikou.

Nordic walking je účinnejší než bežná rýchla chôdza bez palíc:

to to nie je nw Toto nie je Nordic Walking.

ani toto nie Ani toto nie.

Toto je Nordic Walking Toto je Nordic Walking!

Vybavenie

Palice pre Nordic Walking

Áno, pre Nordic Walking potrebujete špeciálne palice. Trekingové palice (turistické palice do hôr) Vám neumožnia vykonávať techniku NW správne. Najpodstatnejším rozdielom NW palíc oproti trekingovým paliciam je pútko ("rukavička"). Pútko je dôležité pre prácu rúk, plný rozsah pohybu a odraz.

palice Palice pre Nordic Walking

Palice pre NW sa vyrábajú viacdielne (dvojdielne, trojdielne) alebo jednodielne. Viacdielne palice sú skladnejšie pri transporte. Jedny palice môžu po nastavení správnej výšky používať viacerí ľudia. Jednodielne palice sú trvácnejšie, pevnejšie, nemusí sa kontrolovať výška - nastavenie palíc. Použité materiály, kvalita vyhotovenia, ergonómia madla a pútka, farebné prevedenie a design, ovplyvňujú vlastnosti a celkový dojem z používania palíc.

Dĺžku palice si môžete vypočítať podľa vzorca:

Dĺžka palice (v cm) = 0,68 x telesná výška (v cm)
Nemusí to ale vyhovovať každému. Prečo? Záleží od dĺžky trupu a končatín.

Ja preferujem druhý spôsob nastavenia dĺžky palíc: uvoľnite jednotlivé diely palice, postavte sa na rovný terén, uchopte madlo palice na správnom mieste, palicu položte hrotom na zem vedľa seba. Rameno (nadlaktie) aj palica je zvislo. Pomaly zatláčejte palicu, pokiaľ nemáte v lakti 90° (predlaktie je vodorovne). Stlačte ešte 1 – 2 cm nižšie. Toto je odporúčaná dĺžka palice pre Vás.

dĺžka palice Správne nastavená dĺžka palíc

zhodná dĺžka palice Palice nastavte na zhodnú dĺžku

Ak to myslíte s NW vážne, odporúčam Vám investovať do kvalitných palíc renomovaných značiek (FIZAN, LEKI, EXCEL, ...). Ergonomicky sú dobre vyhotovené a znesú naozaj veľa.

Ďalšie vybavenie pre Nordic Walking

Odhliadnuc od palíc, je rovnako ako pri iných chodeckých alebo bežeckých športoch najdôležitejšia obuv. Najlepšia je ľahká, pohodlná, polovičná obuv. Vysoké pevné turistické topánky nie sú vhodné, bránia prirodzenej chôdzi.

Ak si so sebou potrebujete niečo zobrať, dajte si to do ľadvinky. Ak je vecí viac, zvoľte ruksak, ktorý neprekáža v pohybe rúk (napr. menší ruksak s popruhmi). Tašku cez jedno rameno neodporúčam, bude Vám prekážať.

Oblečenie prispôsobte počasiu, prostrediu a trvaniu akcie.

Ľadvinka Na kratšie akcie je ideálna ľadvinka.

Zdravotné prínosy

Nordic Walking je bezpečný a efektívny spôsob, ako vylepšiť svoju kondíciu a zdravie.

Ak sa vykonáva správne, pomáha v prevencii a liečbe:

Podrobnejšie informácie a výsledky realizovaných štúdií získate na www.snwa.sk

Správna technika

Prečo je vlastne správna technika dôležitá?

Správna technika má podstatný vplyv na to, do akej miery bude pre Vás NW prospešný (viď. Zdravotné prínosy). Naučíte sa efektívne používať palice, budú Vám citeľne pomáhať v pohybe vpred. S menšou námahou zvládnete viac.

Videí na internete, ktoré predvádzajú, resp. učia NW je veľa. Prečo by ste teda mali ísť na lekciu s inštruktorom, keď sa NW môžete "naučiť" aj sami?

Tu sú moje argumenty:

Samoučenie vs. Lekcia s inštruktorom

Informácie na internete sa nezhodujú. Zdroj, ktorý si vyberiete, nemusí predvádzať správnu techniku. Inštruktor pozná správnu techniku. Je spoľahlivý zdroj informácií.
Nevidíte sa. Myslíte si, že máte dobrú techniku, ale nemusí to tak byť. Aby ste sami mohli posúdiť svoju techniku, museli by ste sa nahrať na video. Inštruktor Vás vidí. Môže sa na Vás pozrieť detailne z každého uhla. Uvidí, kde robíte chyby.
Mali ste šťastie, učíte sa techniku NW podľa dobrej predlohy. Dali ste si námahu a natočili ste sa na video, správne ste ho analyzovali a poznáte svoje nedostatky. Viete ich odstrániť? Inštruktor vie naučiť techniku NW. Pozná metódy, ako jednotlivé chyby odstrániť.

Ak ste priemerne nadaný, naučíte sa slušnú techniku NW za tri možno štyri 90 minútové lekcie. Je vhodné, ak medzi jednotlivými lekciami chodíte s palicami aj sami. Skúsenejší chodci si môžu dať na lekcii techniku NW skontrolovať a skorigovať tak prípadné odchýlky od správnej normy.

Ideál neexistuje. Ale snažiť sa oň, nie je na škodu.

Lekcie

Nemajte obavy z náročnosti lekcie, pripôsobujem ju účastníkom.

Na všetkých lekciách je požičanie palíc zdarma. V prípade záujmu si ich po lekcii môžete zakúpiť resp. objednať.

Lekcie na mieru, individuálne lekcie

Lekcie podľa Vašich predstáv. Možnosť, ako zorganizovať lekciu s rodinou, s priateľmi, teambuilding alebo individuálnu lekciu. Parametre lekcie si určujete sami a ja sa budem snažiť v rámci možností Vám vyhovieť.

Verejné skupinové lekcie

Organizujem lekcie pre začiatočníkov a pokročilých walkerov. Začiatočník sa stane pokročilým po zvládnutí základov techniky nordic walking (najčastejšie po absolvovaní troch až štyroch 90-minútových lekcií).

Lekcie pre začiatočníkov

Na lekciách pre začiatočníkov kladiem dôraz na nácvik techniky, preto je počet účastníkov obmedzený na 6 osôb. V porovnaní s lekciami pre pokročilých, očakávajte viac zastavení, vysveľovania a inštruktáže.

Lekcie pre začiatočníkov sú označené písmenom Z a číslom, ktoré znamená trvanie lekcie v minútach, napr.:

Lekcia NW Z90 lekcia NW pre začiatočníkov, trvanie 90 minút
Lekcia NW Z120 lekcia NW pre začiatočníkov, trvanie 120 minút

Lekcie pre pokročilých

Pre tých, ktorí už zvládajú techniku NW na dobrej úrovni. Na lekciách pre pokročilých očakávajte menej zastavení a nácvikov techniky, viac cvičení a rýchlejšie tempo chôdze. Dajú sa chápať ako tréning.

Lekcie pre pokročilých sú označené písmenom P a číslom, ktoré znamená trvanie lekcie v minútach, napr.:

Lekcia NW P90 lekcia NW pre pokročilých, trvanie 90 minút
Lekcia NW P120 lekcia NW pre pokročilých, trvanie 120 minút

MINI KURZ SNWA

Praktická výuka NW určená pre všetkých, ktorí majú hlbší záujem o Nordic Walking. Absolvovanie MINI KURZU SNWA je podmienkou pre účasť na kurze SPRIEVODCA NORDIC WALKING SNWA.

Trvanie: 3 hod.
Cena: 20 € / osoba
Odborný garant: SNWA

Aktuálna ponuka lekcií Nordic Walking